  • Premium Sound Quality
  • Effective Noise Cancellation
  • Built-in Mic for Calls
  • Alexa Voice Control
  • Comfortable Overhead Design
Sony’s intelligent industry-leading noise canceling headphones
  • Premium sound enhances your listening experience
  • Ability to personalize and control everything you hear
  • Up to 30 hours of battery life with quick charging
  • Enhanced Smart Listening feature set
  • Hands-free conversations with speak-to-chat
  • ACTIVE NOISE CANCELLATION: Premium noise canceling with Dual Noise Sensor technology
  • SPEAK-TO-CHAT: Automatically reduces volume during conversations
  • WEARING DETECTION: Pauses playback when headphones are removed
  • MULTIPOINT CONNECTION: Seamless multiple-device pairing
  • ADAPTIVE SOUND CONTROL: Provides a personalized listening experience
  • COMFORT: Updated design relieves pressure for long-lasting comfort
Noise Control Active Noise Cancellation
Frequency Response 2.4 GHz
Sensitivity 105 dB
Headphones Jack 3.5 mm Jack
Model Name WH-1000XM4
Connectivity Technology Bluetooth, Bluetooth 5.0
Wireless Communication Technology Bluetooth
Age Range (Description) Adult
Material Plastic
Specific Uses For Product Music, Travel
Charging Time 3 Hours
Recommended Uses For Product Calling, Music, Travel
Compatible Devices Smartphones, Laptops, Tablets, Smart Speakers
Control Type Voice Control
Cable Feature Detachable, Without Cable
Item Weight 9 Ounces
Water Resistance Level Not Water Resistant
Unit Count 1.0 Count
Style Headphones Only
Control Method Touch
Number of Items 1
Battery Life 30 Hours
Audio Driver Type Dynamic Driver
Bluetooth Version 5.0
Earpiece Shape Over-ear
Series Number 1
UPC 027242919419
Built In Microphone No
Special Feature Fast Charging, Microphone Included, Noise Cancellation
Global Trade Identification Number 00027242919419
Manufacturer Sony
Product Dimensions 7.27 x 3.03 x 9.94 inches
Item Weight 9 ounces
ASIN B0863TXGM3
Item model number WH1000XM4/B
Batteries 1 Lithium Polymer batteries required. (included)
Customer Reviews 4.6 4.6 out of 5 stars 61,526 ratings 4.6 out of 5 stars
Best Sellers Rank #393 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #21 in Over-Ear Headphones
Is Discontinued By Manufacturer No
Date First Available August 6, 2020
Department Electronics
Brand Sony
Color Black
Ear Placement Over Ear
Form Factor Over Ear
Impedance 51 Ohm